Maszyna parowa w Serbii

W Serbii, w miejscowości Senjski Rudnik znajduję się jedna z najstarszych kopalni w tym kraju. Jest to aktualnie niewielki szyb, połączony podziemnie z kopalnią Resavica, posiadającą swoją drogą bardzo wiekowe parowozy. Kopalnia w Senjskim została założona już w 1853 roku i działa od tego czasu nieprzerwanie. Od kilku lat, lokalna grupa rozwija tam muzeum górnictwa http://www.senjskirudnik.com/znamenitosti/muzej-ugljarstva.php

 

dsc_7748

Winda wożąca górników (rzadziej urobek, ten bowiem jest częściowo transportowany pod ziemią do Resavicy) napędzana jest maszyną parową z 1873 roku. Jest to maszyna pochodzenia Austro-Węgierskiego (J. Körösi, Graz), które pracowała pierwotnie w innej kopalni (Vrdnik, Vojvodina), skąd przeniesiono ją prawdopodobnie w latach 20-tych. Maszyna napędza wyciąg za pośrednictwem przekładni zębatej z wymiennymi zębami z grabiny. Mechanizm nawrotny jest system Stephensona. Pierwotnie, maszyna posiadała także mechanizm Meyera do regulacji odcięcia który został wymontowany wiele lat temu.

dsc_7774dsc_7770

Maszyna ciągle służy w normalnej pracy i jest bardzo dobrze utrzymana. Napędza się ją parą technologiczną z kopalnianej kotłowni, gdzie znajdują się kotły płomiennicowo-płomieniówkowe z automatycznymi podajnikami węgla.

dsc_7799

dsc_7808

Warto nadmienić, że kopalnia kategorycznie odmówiła oddania maszyny muzealnikom z Wielkiej Brytanii, doskonale zdając sobie sprawę z jej wartości. W przypadku wyczerpania złoża, maszyna w stanie czynnym ma przejść pod opiekę muzeum górnictwa które uważa ją za swoją największą atrakcję.

 

 

Bartek Rutczyk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *