Prywatne muzeum techniki w Opolu



W dzisiejszych czasach informacja o praktycznie wszystkich maszynach, urządzeniach czy sprzętach jest dostępna w Internecie często jeszcze zanim rzeczy te faktycznie zaistnieją. Zapowiedzi i wizualizacje zwiększają zainteresowanie klienta, potencjalnie podkręcając sprzedaż. Słowem – w necie jest wszystko.

Pięknem maszyn parowych jest to, że są niejako nie z tego świata. Nowych nikt nie produkuje, starymi mało kto się interesuje. Nowoczesny świat, który zachłystuje się każdym nowym modelem komórkowego telefonu, który po maksymalnie dwóch latach ma wylądować na śmietniku, ich istnienia nie zauważa. A one spokojnie sobie są – czasem trzeba ich tylko bardziej poszukać.

Znajdująca się na przedmieściach Opola firma Hart specjalizuje się w produkcji części samochodowych, jej właściciel zaś jest miłośnikiem dawnej techniki. Po uprzednim umówieniu terminu zgromadzone na terenie firmy mogą być udostępniane do zwiedzania – nasz dzisiejszy reportaż przedstawi, co dokładnie jest tam do zobaczenia. Maszyny parowe ustawione są pod rozpiętym nad nimi dachem, obok budynku magazynowego.

Angielska lokomobila przewoźna Marshall & Sons z 1913 roku, numer fabryczny 62062
Trzy tabliczki umieszczone na ścianie drzwiczkowej lokomobili – polska, angielska i niemiecka świadczą o skomplikowanej historii tej maszyny.
Obok stoi niemiecka maszyna z fabryki Th. Flother Gassen, Gassen dzisiaj to lubuski Jasień. Niestety, w którymś momencie z jej długiej historii pozbawiono ją tabliczek, nie dowiemy się już więc, co to dokładnie za maszyna.
Kanadyjska lokomobila samobieżna firmy John Goodison. Maszyna posiada numer 2409
Wlk. Brytania, Niemcy i Kanada na jednym zdjęciu
Stare maszyny pod czujnym okiem firmowego tygrysa.

Oprócz maszyn parowych w kolekcji znajdują się również spalinowe silniki stacjonarne, samochody ciężarowe, motocykle itp. Z wartych wymienienia większych eksponatów wymienić należy stacjonarny silnik na gaz drzewny szwajcarskiej firmy Wintherthur – ustawiony na skwerze przy wjeździe do firmy.

Szczegółowe dane na temat opisywanych tu maszyn oraz ich dodatkowe ujęcia można znaleźć w poszczególnych opisach w zakładkach ‘Lokomobile przewoźne’ i ‘Lokomobile samobieżne’.

Bardzo dziękujemy firmie Hart Sp. z o.o. za umożliwienie zwiedzenia ekspozycji, a nade wszystko za otoczenie troskliwą opieką własnej kolekcji starych maszyn. Jest to na pewno przykład wart naśladowania!



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *